Steno Sjælland står bag et nyt digitalt tilbud med undervisningsmaterialer, som er udviklet for at give diabetesnøglepersoner i kommunerne bedre redskaber og opdateret viden til deres undervisningsopgaver.
Indholdet er lige nu målrettet undervisning på plejecentre og dækker to emner:
Blodsukkermåling og
insulingivning. Det er planen, at materialet på sigt også bliver udviklet til bosteder og andre steder.
Materialet indeholder videoer, praktiske øvelser, cases og powerpoint-præsentationer, der kan downloades og bruges direkte i undervisningen.
Projektet startede her i Region Sjælland, hvor vi i tæt samarbejde med flere kommuner undersøgte deres behov og udviklede det nye digitale værktøj. Nu er flere af de øvrige stenocentre i Danmark kommet med ombord, og planen er at gøre initiativet landsdækkende i løbet af foråret 2025.
Hør mere om projektet i videoen via linket. Er du interesseret i at deltage, når vi går landsdækkende i 2025? Skriv til os på
steno@regionsjaelland.dk.